Pēc odiem uz Lubānu!

…. ar šādu devīzi ķērāmies pie kārtējā „Piedzīvojums dabā” raidījuma plānošanas!
Domājot par odiem un daudz odiem, prātā nāk Lubānas ezera plašumi, biezokņi un ….. MacānJānis! Kāpēc? Tāpēc ka Jāņa pagalmā ir pavisam nesen tapis vienīgais zināmais piemineklis Odam! Jā, un tas nav nekāds joks. Uz akmens piestiprinātais oda klons ir gana anatomiski un dizainiski labi metināts, to pat apstiprināja asociētais profesors – kukaiņu pētnieks Voldemārs!
Šī raidījuma mērķis ir tikt skaidrībā ar pretodu līdzekļiem, saprast kas strādā, kas ne, un iepazīt odu kā personību. Šeit saucām palīgā Voldemāru Spuņģi, kurš, liekas, ir viens no retajiem, kas visaugstākajā līmenī pēta kukaiņus Latvijā!
Kā sabiedrotās pārgājienam izvēlamies divas avantūras pilnas draudzenes, kuras izliekas, ka nekā nebaidās!
Mūsu izvēlētais maršruts, pēc vietējo teiktā, būtu aprakstāms vienkārši – kāda velna pēc jums tur jālien, pat meža zvēru tur neiedzīsi!
pdzd grimze r
Auto loģistiku atrisinām tā, ka savus spēkratus atstājam pie Jāņa Macāna, no kurienes ar vienu auto mūs aizved līdz Malmutas upes tiltam. Te arī sākas mūsu pārgājiens gar upi līdz Lubānam, un tad tālāk gar ezeru līdz Jāņa Macāna saimniecībai!
Esam bruņojušies ar pretodu līdzekļiem, mazliet pārtikas un optimisma!
Kamēr pārvietojamies, odu, varētu teikt, ir maz, bet tikko apstājamies, sarodas vesels mākonis. Šī iemesla dēļ ejam bez apstājas, ja nu vienīgi nākas šķērsot mazus grāvjus, brikšņus var pārplūdušās upes pļavas. Kājas ir slapjas visu laiku, un tās kļūst arvien smagākas. Bet štrunts par to, problēmas sākas, kad nonākam līdz kanālam. Ātrākais ceļš ir pārpeldēt to, bet ne visiem šī ideja liekas vilinoša. Vēl lielākas problēmas sākas tad, kad Vairai acs plakstiņa malā atrod piesūkušos ērci! Kā tur var piesūkties ērce???…. sašutums ir pilnīgi visos, un Vaira ar nesaprotamu jautājumu skatās visapkārt, meklēdama atbildi!

Un tagad – padoms ko un kā darīt ar ērcēm.
Ja ērce ir piesūkusies, tad vislabākais būtu vai nu ar pinceti vai diegu to izraut ārā. Ar pinceti jāsatver pati ērce un mierīgi ( var arī mazliet pagriezt līdzīgi kā skrūvējot, bet man liekas ka tas nav obligāti) izrauj to, ja ir diegs, tad nepieciešams uzmest cilpu, un savelkot cilpas galus ērci izceļ ārā. Pats neesmu šo metodi mēģinājis, tā kā nezinu visus smalkumus, bet pincete vienmēr ir bijusi pie rokas, jo VICTORINOX nazī pincete ir komplektā!
Meklējot informāciju tīmeklī, bija būtiska piezīme – pie ērču izraušanas nekādā gadījumā nelietot, ne eļļas, ne sviestu, jo tas ērcei izraisa smakšanu un pēc tam arī vemšanu, kā rezultātā infekcija var nonākt koduma vietā. Vēl ir viedoklis ka ērcei jāuzpilina šņabis, jo tad tai atslābs muskuļi un to ir ļoti viegli izraut. Taisnība – izraut to šajā gadījumā ir ļoti viegli, bet līdz ar atslābumu atkal ir iespēja, ka ērce var izvemties brūces vietā. Vislabākais tomēr būtu ērci izraut un tad gan obligāti šo vietu nodezinficēt. Ko darīt pēc tam? Ir jāapskatās vai ir izrāvušies visi trīs galvenie snuķa instrumenti (ir divi malējie un vidējais, ar ko sūc asinis), tiem visiem būtu jābūt ārā! Galvenais nekur neskrieniet, netērējies naudu lai pārbaudītu ērci, u.t.t. Sekojiet līdzi koduma vietai un savai veselībai. Ja mēneša laikā nav nekādas izmaiņas, tad viss ok. Ja koduma vieta sāk palikt sārta, un pašsajūta nav laba, tad var doties pie ārsta un teikt kas par lietu, un viss beigsies ar antibiotiku kursu. Vēl labāk ir potēties, bet tas tomēr 100% nepasargā no visām nelaimēm, pret Laima slimību vakcīnas nav un ērču encefalīts arī var būt visāds.
Ērces sev atklājām gandrīz visi, man bija divas, viena tikko piesūkusies otra jau pa riktīgo ēdusi! Pats potējies biju pirms 10 gadiem, tagad dzīvoju bez potēm! Jānis dzīvo līdzīgi, Māris arī – galu galā, pret visu dzīvē nevar sapotēties!
Otra problēma, kas jārisina ir odi, lai arī no tiem nemirst, dzīves komfortu tie samazina pamatīgi, tāpēc cilvēks izdomā visādas indes, lai tiktu no tiem vaļā. Veikalā piedāvā daudz, bet kā tur īsti ar to iedarbību? Vienu varu teikt droši – visas pretodu sveces ir tikai sveces, arī lielveikalos nopērkamiem visādie flakoniņiem iedarbības efekts ir apšaubāms! Ja ir vēlme paglābties no odiem, būtu jāmeklē aptiekās vai arī specializētos ceļotāju veikalos!
maris un ods
Pastāv ķīmiski un dabiski pretodu līdzekļi. Viena no vispopulārākajām ķīmijām ir DEET. Tas ir saīsinājums ķīmiskam preparātam, ko savulaik radīja un izmantoja Amerikas armijā, tas notika tālajā 1946. gadā! DEET ir par pamatu ļoti daudziem pretodu līdzekļiem, un pamatā uz pudeles apzīmē cik procentīgs šis repilents. Ir 15…30…40…50…100% DEET pudelē. Šī ķīmija ir sertificēta un cilvēkam saprātīgi lietojot nav bīstama, tā ir smērējama uz ādas un drēbēm. Atkarībā no apstākļiem skaties un piemeklē sev labāko! Iedarbība parasti ir līdz desmit stundām, bet reāli, protams, tas izgaro, iesūcas ādā, līdz ar to jāatjauno! Vēl, parakņājoties pa tīmekli, var atrast pāris ķīmijas – PICARIDIN un IR 3535. Dabas draugiem ir arī visādi dabas preparāti, Zviedrijā izmanto darvas, tauku, sveķu maisījumu, labi palīdz arī eļļā iemaisītas, saberztas krustnagliņas, dažādu augu formulas u.t.t.
Gandrīz jāsaka tā – labi, ka pasaulē ir bijis karš, jo tieši Amerikas pieredze, karojot Vjetnamā un citās “kaimiņ” zemēs, ir devusi inovācijas pretinsektu repilentu pasaulē. Ļoti efektīvs skaitās aparāts,ko darbina gāze, kas silda piesūcināto plāksni. Ne smakas, ne arī kas jāsmērē sev virsū. Un atkal jāteic, šis aparāts ir radīts armijas vajadzībām, nu jau karojot kādā citā moskītu pilnā pasaules nostūrī (Irākā, Kuveitā, Afganistānā)! Un ne velti ražotāji viltīgi uz pudelēm raksta, ka darbojas 98%!!! tas nozīmē tikai to, ka odi apkārt lidos, bet no 100 gribēs iekost divi, varbūt trīs īpatņi. Pretodu līdzeklis nenozīmē, ka odu tuvākajā apkārtnē nebūs, tie būs vairāk vai mazāk, bet mans novērojums ir tāds, ka kož tie ne pārāk. Un vispār odam ir jāļauj kost, tas aktivizē cilvēka imūnsistēmu! tās pumpas ir apliecinājums tam, ka imūnsistēma strādā!
viiri dabaa
Dodies dabā un piesaki savu ģimeni uz filmēšanos raidījumā! ……info@nomad.lv !!! Sūti foto, aprakstu par sevi un ģimeni!

Uz tikšanos!

3 komentāri par “Pēc odiem uz Lubānu!

  1. Paldies!
    Odu un ērču tēma faktiski ir ļoti plaša, šeit tikai mazs ieskats! Lai katram atrodās sev tīkamākais pretodu līdzeklis, un vasara pilna piedzīvojumiem pie dabas!

  2. Ja par zivīm tad jāsaka ka visi spēki aizgāja cīnoties ar briksni, mežu, purvu, pļavu pārvarēšanu! Zivis palika upē! Bet ja sanāk doties uz šo nostūri tad zivis jau kūpinātas vai zupā iesaku pamēģināt pie Jāņa Macāna Īdeņā!
    Lai veicās noķert savu zivi un ceļojumu!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*
*
Web

*