Uz baltajām upes kāzām ar mugursomu un telti!

DSC_0756
Pirmā sniega sajūtā noteikti ir zināma ekstrēma piegarša… Braucām uz Api. Bija darīšanas. Plānojām, ko radīt nākamajā raidījumā. Ar idejām pašvaki… Smaguma sajūtas iemesls nav aiz kalniem jāmeklē – tās ir īsās dienas un tumsas nospiedošais smagums diennakts plūdumā. Ir tumšs, patīk tas vai nē – tas psiholoģiski nospiež. Tā sajūta pazīstama katram, kurš šā vai tā nevar nosēdēt mājās novembrī.
Vienubrīd pārgājiens gar Rauni sāka šķist nereāls, jo sinoptiķi pa radio pareģoja teju vai pasaules galu visiem, kuru mašīnām nav ziemas kurpes apvilktas. Vecais labais stāsts – apgādāties ar baterijām, uzlādēt mobilos un gaidīt nenovēršamo! Sapratām, ka tieši tas mums ir vajadzīgs – pievienotās vērtības smeķis, ka taisīsim „Piedzīvojumu dabā” ar ekstrēmo piegaršu. Tas ir tāds kā tūrista ego pārbaudījums…


raunis2
Citreiz izlīdz slepenie ziņotāji no krūmiem un ziņas no meža gariem. Un vēl dažiem – Cēsu rajona upju pazinējiem. Inspektora Ulda, makšķerniekiem Armīna un Matīsa. Informācija bija satraucoša – upē notiek lielas kāzas! Šaubu nekādu – jābrauc! Bet sanāca tā, ka arī daba zināja, ka uz kāzām jāierodas baltā…
Pirmais sniegs nav apgrūtinošs, tas ir mīksts un ļoti gaidīts, un mums pirmais sniegs izvērtās par ģimenes svētkiem. Nav jēgas arī ar mazu bērnu patrepē līst, ir jāiet dabā. Sniegs gan iedeva papildu slodzi un vienā brīdī kāda, baltā svara neizturējusī egles galotne, pat lūkoja apdraudēt mūsu drošību, taču nolūza un iekārās blakus zaros.
Domāju, ka taimiņi upē bija, taču cilvēka acij nerādījās. Ir tādi apstākļi, kad pierastajā upes ūdenī ienāk sniega ūdens, kas zivis dara apātiskas un tās nolien pacerēs. Taimiņš arī mazā upē māk tā noslēpties, ka vari pusstundu uz to vietu skatīties, bet tāpat neieraudzīsi! No piesnigušajiem kokiem upē laiku pa laikam krita sniega pikuči, taimiņaprāt, padarot upi bīstamu. Pavisam īsā upes posmā saskatīju ap 60 „berzes” jeb taimiņu nārsta ligzdas. Zinātniekiem ir dažādi uzskati un pētījumi stipri atšķiras. Cik zivju nārsto tādā mazā upītē kā Raunis? 300 vai 50? Domāju, ka uz 60 „berzēm” varētu būt 120, 140 zivju. Mani šādas domas iedvesmo – ka tumšajā laikā rosīga dzīvība ir atgriezusies no jūras upē, lai turpinātu savu sugu.
RAUNIS
Vēl kas – pirmais sniegs vienmēr ir izaicinājums tiem, kam foto mīļš un tuvs. Šoreiz paniekojos ar Samsung wb 100 – ļoti gudrs aparāts, kurš sniegu nepataisa baltāku nekā tas ir pat saules gaismā.

Māris Olte

Par pārgājienu ar nakšņošanu sniega apstākļos. Pieņemot, ka izlasīta gudrība ir vieglāk atminama, nekā dzirdētā.
Svarīgāko mantu saraksts mugursomai: telts, guļammaiss, tepiķītis, termoss, lukturītis, lāpstiņa, cirvītis, sērkociņi.
Telts vietu var sāk plānot jau ejot pa maršrutu. Ir derīgi pa ceļam apskatīt apkārtni un iepazīties, lai vakarpusē jau būtu skaidrs, kura vieta būtu laba, kura ne tik. Noderīgi ir pa ceļam savākt iekuru, ideāli – bērza tāsi, kuru vislabāk glabāt, lai tā nepaliktu slapja, bet apžūtu. Ejot pa stāvām apsnigušām nogāzēm jāvairās no kāpšanas uz kritušiem kokiem, akmeņiem, jo tie var izrādīties neiedomājami slideni. Telti nevajadzētu būvēt zemā vietā, jo, kā zināms, ne tikai ūdens applūdinot tek uz leju, bet arī vēsās gaisa masas ieplūst ieplakās. Stiprā vējā telti nevajadzētu būvēt trauslu, nokaltušu koku tuvumā. Telts vieta ir neliels paaugstinājums, uz kura veido sniega spilvenu, kuru apklāj ar egļu zariem. Svarīgi ir „uzaudzēt” slāni starp ķermeni un zemi, jo zemes virskārta paņem siltumu un atdod aukstumu. Pār tiem klājas telts grīda, tad tepiķītis un guļammaiss. Guļammaiss jāizvēlas pēc vidējās uz tā norādītās komforta zonas temperatūras, turklāt sievietēm un vīriešiem šis komforta zonas mēdz atšķirties. Ja naktī sāk salt, nevajadzētu sev stīvēt vēl vienu drēbju kārtu, labāk kaut ko pārsegt guļammaisam, jo gaiss starp materiālu slāņiem ir tas, kas saglabā situmu. Termosa efekts, tā teikt. Ja salst kājas, tās kopā guļammaisu iebāžamas mugursomā. Ar lāpstiņu jāattīra ugunskura vieta, pleķis ap to, taciņa līdz ūdens ņemšanas vietai, lai izvairītos no liekas iespējas saslapināties. No rītiem ir patīkami iedzert karstu tēju, kas uzvārīta iepriekšējās dienas vakarā.
Lielākais tūrista ienaidnieks pārgājienā ar sniegu un nakšņošanu teltī ir slapjums. Un ir 3 veida slapjumi – tas, kas no gaisa un, kurā var iekrist, kā arī sasvīšana un kondensāts. Mitrās drēbes var pa nakti ievietot guļammaisā, kur tās, protams, neizžūs, taču ir daudz patīkamāk vilkt mitras, bet siltas drēbes, nekā sasalušas. Ja nav vēja un nelīst, tad drēbes var žāvēt pie ugunskura, saprātīgi izvērtējot attālumu no liesmas. Apavi jāžāvē ar stulmu uz augšu, lai mitrums varētu iztvaikot. Nobeigumā jāsaka, ka nav tā, ka nav pieļaujama mērena psiholoģiska uztankošanās ar 100 gramu palīdzību pie tējas, tomēr jāatceras, ka nav tāda alkohola daudzuma, kas sasildītu tad, kad to vajag visvairāk.

Jānis Kļaviņš

3 komentāri par “Uz baltajām upes kāzām ar mugursomu un telti!

 1. Tieši pagājušajā nedēļas nogalē bij neliels pārgājiens ar nakšņošanu.
  Sestdienā viss zaļš, svētdienā viss balts.
  Telti gan tomēr būvējām zemākā vietā, ko no visām pusēm labi aizsedz pauguri. Tas, lai lielais vējš par ko tik draudīgi ziņoja skrien mums pāri.
  Siltuma sienas efekts uzskatāmi bija redzams tiklīdz sāka snigt – labu gabalu ap ugunskuru sniegs nemas līdz zemei netiek, bet aiz sieniņas (pat diezgan slinki sagatavotas) viss balts.
  Takā egles tuvumā nebija atrodamas, bet priežu zari neaizsniedzami naktī tomēr izrēmām virs matracīša izklāt folija segu, kas dežūrrežīmā vienmēr līdzi. Efekts jūtams praktiski uzreiz.

 2. …drēbes žāvē maksimāli TUVU liesmai! Laiks te ārā ir par īsu lai čammātos. Var protams pus nakti nosēdēt rūpīgi žāvējot lai no rīta paliktu bez brokastīm jo malkas ta` vairs nav…
  Kad drēbes gadās pat pilošas uz vidēji lielas uguns uzklāj VIRSŪ – sekundes jāskaita pēc izjūtas. Norauju kreklu karstu un priecājos kā viņš kūpēdams atdziest, un ir sauss. Viss kas ir tikai mitrs izžūst mugurā grozoties ap gunskuru saimniecības darbos.
  Un tapēc es nekad negādāšu mežā iešanai modīgās sintētiskās lupatas. Čau, nomad staar!

 3. I’ve been surfing online more than three hours today, but I never found any interesting article like yours.
  It’s lovely value sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just
  right content material as you probably did, the net shall
  be a lot more helpful than ever before.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*
*
Web

*