Ko vilkt mugurā ejot pārgājienā ziemā?

Pārgājiens ar kājām šoreiz izvērtās par pārsteigumiem pilnu padarīšanu. Plānojot šī raidījuma filmēšanu mūsu redzeslokā uzpeldēja pāris, kurš gatavo pārsteigumu saviem ģimenes draugiem! Līdz ar to visa darbība tika plānota slepeni. Tikpat slepeni arī uzgājām “Valguma pasauli”, kur notiek ļoti interesantas aktivitātes! Par to visu jāskatās www.valgumapasaule.lv, bet meklējot maršrutu vienai dienai atradu Zaļās kāpas taku Ķemeru apkārtnē. Ļoti labs maršruts vienai dienai, ņemot vērā to, ka ziemā diena ir īsa, un ir piemērota absolūti visiem, kas var paiet. Šī takas lielā vērtība ir skaistie skati, kas paveras uz purvu, un, ja vēl iedomājas, ka šeit tālā pagātnē ir skalojusies jūra, tad šī jau ir uzskatāma par unikālu taku! Ziemā var noteikti arī doties ar slēpēm pa Zaļas kāpas taku un vēl, pozitīvi, ka pa šo taku var iet pa apli – sākt un beigt Ķemeros!


Nomad.lv mums jautā par ekipējumu pārgājienam… Šis pārgājiens vēlreiz man parādīja, ka viena no lielākajām kļūdām ziemā ir saģērbties par siltu. Mūsu dalībnieks Ēriks ātri vien sasvīda un tad bija auksti, jo mitrums ļoti pievelk aukstumu – vai nav par karstu ir „jāčeko” visu laiku. Jāiet ir tādā tempā, lai ir komfortabli!
Ko tad vilkt mugurā, un pēc kādiem principiem izvēlēties ekipējumu – apģērbu?
Ļoti svarīga ir pirmā kārta, jo tā saskaras ar ķermeni. Ja pirmā kārta pildīs savu funkciju pareizi, tad 99% problēmu nebūs. Protams, katrs organisms tomēr ir unikāls, vienam auksti, otrs sāk kustēties uzreiz sasvīst, trešais nesvīst nekad. Ja esat tāds, kurš nesvīst, tad viss ok, bet svīdējiem jāpievērš lielāka uzmanība drēbēm. Turpinājumā izklāstīšu savu pieredzi staigājot un filmējot ziemas apstākļos. Agrāk esmu tiešām ļoti nosalis filmējot raidījumus, bet nu jau vairākus gadus jūtos komfortabli pat ļoti lielos mīnusos, tāpēc esmu gatavs padalīties pieredzē.
Pirmā kārta – siltā veļa ar garām rokām, un vēlams ar augsto kaklu un īso rāvējslēdzēju, jo ja ir par karstu atver rāvēju un problēma atrisināta! Materiāls var būt 50/50 kokvilna un sintētika. Ir arī vilna, bet ņemiet vērā, jo vairāk procentu būs vilna, jo lielāka iespēja, ka niezēs āda. Tāda nu diemžēl ir tā vilna. Tas attiecās arī uz cepurēm, sevišķi pieres daļā. Tas nav tā, ka pēkšņi saniezējās piere, tā ir ādas reakcija uz vilnu. Smalkāk nepateikšu kas tur pa procesiem, bet tā nu tas ir! Ja pārgājieni un aktīva iešana dabā ir liela daļa no jūsu dzīves ieteiktu nežēlot naudu pirmajai kārtai ( no 20 – 60LVL), un kad sāksiet skatīties aktīvās atpūtas veikalos, tad pēc jūsu kritērijiem paliks pavisam maza izvēle. Sev par ļoti labu esmu atzinis zviedru “ThermoSwed”, kas domāta un nopērkama copmaņu bodēs, bet katram jāatrod sev piemērotākā. Tas pats arī attiecās uz biksēm, jo siltā veļa parasti ir komplektā ar biksēm. Atcerieties pašu galveno, kad mēs kustamies, mēs ražojam siltumu un pirmās kārtas uzdevums ir lai šis siltums, kas ir par daudz – tiktu uz āru! Tāpēc aktīvi kustoties mums vajadzētu pietikt tikai ar divām kārtām, tāpēc tagad par otro kārtu!
Otrā kārta – ja šī ir pēdējā kārta, tad svarīgi lai tā būtu vēju aizturoša, lietus droša. Šādi ieteiktu ģērbties, ja ir plānota ļoti aktīva iešana vai slēpošana, bet parasti otrā kārta ir no flīsa (fleece) – sintētiskā materiāla, kas ir viegls un silts. Otrās kārtas pamatuzdevums ir siltums, bet nevajag pārcensties. Iesaku lietot vidēja biezuma jaku, es pats lietoju vilnas vesti ar augstu kakla daļu, tā ir viegla un silta alternatīva flīsam vai Polartec materiālam. Vēl ir svarīgi lai šīs drēbes jums pašam patīk. Nu, ir taču tā, ka kāda no vecajām jakām vai krekliem ir tik mīļa, ka arī ar noskrandušām vīlēm tā silda! Katrs materiāls tomēr prasa, lai to iestaigā, ievalkā, kamēr tas pieņem jūsu ķermeņa formu, tāpēc arī tēva vai vecātēva dotais vecais džemperis sildīs vairāk nekā jaunais super-materiāls, tajā ir savs knifs!
Trešā kārta – vējam, lietum. Svarīgi, lai ir kabatas, un maza nianse – būtu labi, ja būtu rāvējslēdzējs padusēs. Tas ļaus komfortablāk variēt ar temperatūrām, ja par karstu – attaisot vaļā karstais gaiss un mitrums iztvaikos, tas pats attiecās arī uz kakla daļu. Kapuce arī būtu vēlama, mazums uznāks vētra un, ko tad? Kapucei jābūt! Ja jums šī jaka ir ar silto oderi, tad rekomendētu pat otro kārtu nevilkt, jo siltā odere jau pildīs otrās kārtas darbu. Bikses iesaku ātri žūstošas, mazums gadās ievelties kādā upē vai purvā… jāvar, lai ātri var izžāvēt pie ugunskura. Džinsiem un citiem kokvilnas izstrādājumiem šeit nav īstā vieta, pataupiet ballītei kad būsiet atgriezušies sveiki un veseli mājās!
Cepure, cimdi vislabāk no flīša, un otru komplektu somā vēl līdz, tas attiecas arī uz rezerves zeķēm!
Zābaki – var vilkt velteņus un viss būs ok, bet ja nav, tad ir tāds materiāls kā “thinsulate”. Šis materiāls ir sintētisks un ražotāji to izmanto, lai zābaku padarītu siltāku. Jo vairāk, jo attiecīgi siltāki zābaki. Ļoti būtisks ir zoles biezums, jo pamatā kājas sāk salt tieši no tā, ka ir plānas zoles! Siltos zābakus rekomendēju uzvilkt tikai tad, kad iesiet, kamēr braucat auto – turiet vaļā, vai vispār lietojiet citus apavus. Siltumā kāja var sasvīst un aukstumā ejot mitrums pievelk aukstumu un cauri. Tātad, kājām jābūt sausām pirms velkat zābakā!
Vēl noteikti labs atklājums ir bahilas – nekas neiebirs zābakos un zābaki būs sausi! Neiesaku pirkt smagos kalnu zābakus – tas galīgi nav vajadzīgs Latvijas apstākļos. Tie ir cieti, neērti un smagi. Tā kā kalnu mums Latvijā nav, klintis arī nav, tad lietosim lietas atbilstoši paredzētajam. Copmaņi ļoti iecienījuši ir vieglos plastikāta putu zābakus ar silto oderi iekšā – zābaks zābakā un ir ļoti viegli un silti. Piekrītu, ne pārāk labi izskatās, bet kājas ir siltas! Jo biezākas būs zābaka sienas, jo siltāk būs kājai. Jau pat mazos mīnusos nepietiks ar plāno gudro materiāla kārtiņu. Un pēdējais – zābakā kājai jājūtas ērti, ja kur spiedīs tad tur arī aukstums pirmais būs klāt!
Somā līdz noteikti jābūt ceturtajai kārtai – ļoti siltai jakai. Tā domāta vakaram un pauzēs kad neejat, kad vajag sasildīties. Rekomendēju absolūto līderi šajā pozīcijā – dūnu jaku! Tā būs gan viegla gan ļoti silta! Somā vēl papildus zeķes obligāti, siltu tēju labā termosā un kaut ko ēdamu, tikai jāatceras, ka viss ēdamais ziemas apstākļos būs sasalis, tā kā ūdeni vai suliņas līdzi ņemt nav jēgas…
Izvēlies labāko maršrutu, paņem draugus un aizej savā pirmajā pārgājienā šajā ziemā!

p.s.
Zināmākie veikali nepieciešamajam: celotajs.lv, virsotne.lv, gandrs.lv, elkor.lv

rock’n’roll!
pieredzē dalījās: Sandris Jūra

2 komentāri par “Ko vilkt mugurā ejot pārgājienā ziemā?

  1. Ваше путь из описания вся
    вещь в этом пунктом является по-настоящему хорошо , каждый быть в состоянии без труда быть в курсе это , спасибо.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*
*
Web

*