Operācija: Zaķīšu pirtiņa

Beigās mūs gandarīs rezultāts, lai arī kādu mērķu vārdā sasniegts – tas ķermenim un garam būs negaidīts baudījums. Šīs operācijas gaita – raidījuma „Piedzīvojums Dabā” filmēšana, lai skatītāju nogādātu pēc iespējas tuvāk laivu brauciena ar nakšņošanu burvībai ar galveno notikumu – pēršanos „zaķīšu pirtiņā”.

ūdens līmeņa mānīgais izskats

Attēls var izskatīties mānīgi – ūdens Braslā ir zems. Jāpiezīmē, ka Vidzemes upēs, kopš pērnā pavasara straujajiem un iespaidīgajiem paliem, ir sen neredzēts un ieildzis mazūdens periods. Jānis Balodis vēlāk komentē: „Laiku pa laikam var dzirdēt laivotājus, kas dodas lejup ne tikai bļaudami, bet arī grabēdami (laivām sitoties pret daudzajiem akmeņiem)”. Ne vien laivotāji, bet arī zivis būtu laimīgākas, ja dabas dievības atbildētu uz lūgsnām un šosezon būtu nedaudz vairāk nokrišņu. Taču arī šeit jāpiebilst, ka Gaujas labā krasta pietekas vienmēr bijušas ar stabilāku „braucamo, vidējo” ūdens līmeni. Amatā, dēļ tās straujā krituma, ūdens arī daudz ātrāk plok, kamēr salīdzinoši lēnākajā Braslā tas notiek lēnāk.

lejpus Straupes

Daudz mantu – daudz brīvības? Tas iespējams tikai PDZD filmēšanā!

Uz laivas sēž: Edgars un Māra, no kreisās: laivu nomas darbinieks, Sandris, Viesturs, Jānis, Viesturs - pirtnieks, "Rāmklani" pārstāvis, Mārtiņš un Māris...

Uz laivas sēž: Edgars un Māra, no kreisās: laivu nomas darbinieks, Sandris, Viesturs, Jānis, Viesturs – pirtnieks, “Rāmklani” pārstāvis, Mārtiņš un Māris…

Lai izslēgtu šaubas par jebkāda veida neizdošanos, Nomad.lv rīkojās vienkārši un sazinājās ar „Rāmkalniem”, kas apstiprināja, ka nobrauciens pa Braslu ar kanoe ir iespējams un laivas rezervēja iepriekš.  Saulainā piektdienas rītā „Piedzīvojums dabā” filmēšanas komanda, raidījuma viesi un palīgi satiekas Rāmkalnu bāzē. Kad ekipējums ir pārgrupēts pa transporta vienībām, pārvietojamies uz piedzīvojuma startu – nelielo dzelzsbetona tiltiņu pār Braslu lejpus Vējiņu alu klintīm. Mēs esam 10 – piedzīvojuma komandieri – Māris ar Jāni, viesi – Edgars ar sievu Māru un draugi Mārtiņš un Viesturs, aiz kadra – Sandris, Viesturs, Pauls un šī raksta autors. Mēs ar Paulu pārsvarā ceļosim gar karstu džipā iemūžinot notikumu no malas, pārējie būs laivās.

Cik lielā mērā darbs var būt atpūta? Šo jautājumu uzdodiet PDZD veidotājiem!

Cik lielā mērā darbs var būt atpūta? Šo jautājumu uzdodiet PDZD veidotājiem!

Māra un Edgars Braslas straumēs - ērti kā jebkur!

Māra un Edgars Braslas straumēs – ērti kā jebkur!

Līdz Braslas spēkstacijas aizsprostam upe ir pietiekami gleznaina estētisku ainavu cienītājam un gana mežonīga pirmatnības apbrīnotājiem – vietumis baudāms, latvieša acij nekad neapnīkstošais, smilšakmens klinšu majestātiskums.  Senielejas zīmējums ir asām kantēm un stāviem kritumiem. Īsi pirms Valmieras ceļa tilta kreisajā krastā atrodas plaša atpūtas bāze „Mārkulīči”. Upes krastā drīz darbu sāks kafejnīca, kura pildīs gan laivotāju, gan pa krastu braucēju vēderus, spēku atjaunošanas nolūkos, kuri savukārt noderēs airējot pār uzpludinājumam. Sevišķi stipra pretvēja apstākļos, tas var izrādīties zināms pārbaudījums.

 

Atpūtas brīdis pie "Mārkulīčiem"

Atpūtas brīdis pie “Mārkulīčiem”

Līdz pat šosejai Rīga - Valmiera airēt  nenākas daudz, ...

Līdz pat šosejai Rīga – Valmiera airēt nenākas daudz, …

... pēc tam sākas Braslas HES uzpludinājums.

… pēc tam sākas Braslas HES uzpludinājums.

Šeit vairs netirgo biļetes, ...

Šeit vairs netirgo biļetes, …

lai redzētu šo.

lai redzētu šo.

Tomēr par skaistāko tiek uzskatīts plūdums līdz Gaujai, jo upes līkumi šeit ir asāki, akmeņu vairāk un kritums stāvāks. Par apmetnes vietu tiek izvēlēts kreisais krasts lejpus augstsprieguma līnijas, šeit ir iekārtotas ugunskura vietas un telts vietas uz augstas, sausas grunts. Ideāla vieta vakara kulminācijai. Pa ceļam Mārtiņš ar Viesturu lasīja akmeņus, kas, viņuprāt, atbilst cēlajām uguns šķīstībām. Pēc īsas apmīļošanas, tie kā circeņi pelnos sāk sildīties priedes malkas ugunskura liesmās. Pa to laiku tiek sagarinātas attiecīgas kārtis, kas zemē iedzītas un kopā sietas, pildīs pirtiņas rāmja funkcijas. Lai nebūtu jātup uz kailas zemes, puiši izklāj apakšu ar egļu zariem.

Paskatījos pa kreisi - pirtiņas rāmis gatavs, akmeņi drīz gatavi, slotas atmiekšķētas...

Paskatījos pa kreisi – pirtiņas rāmis gatavs, akmeņi drīz gatavi, slotas atmiekšķētas…

Paskatījos pa labi - pirtnieks un peramie arī drīz tādi.

Paskatījos pa labi – pirtnieks un peramie arī drīz tādi.

Jāatzīst, ka šī ierasksta autors līdz pēdējam brīdim bija it skeptisks pret pašu pēršanos. Uztaisīt būdu ar karstiem akmeņiem, kurā sakarsēties, kad esi nosalis pēc laivošanas? Labi, to var dabūt gatavu! Kāpēc gaidīt ko vairāk? Tāpēc operācijas: “Zaķīšu pirtiņa” gala rezultāts pārsteidz visus ekspedīcijas dalībniekus.

Neadertālieši atgriežas? Zaķīšu pirtiņa kurinās...

Neandertālieši atgriežas? Zaķīšu pirtiņa kurinās…

Kad nokarsušie akmeņi bija savās pozīcijās un tents nostiprināts, „zaķīšu pirtiņā” ērti ietilpa trīs peramie un pirtnieks Viesturs, kurš savā ampluā bija nepārspējams. Ūdens vietā uz akmeņiem tika liets vīgriežu novārījums, tādēļ gars pirtī bija faktiska, saldi smaržojoša vīgriežu paliene, kad vasaras tveici pāršalc piepešs negaiss… Kad čakaras ir vaļā, peramie iebirst Braslas ledainajos ūdeņos, atskan labsajūtas skaņas, bet pāri iežiem un egļu galotnēm pārsedzas zvaigžņota, rāma nakts. Kas ir pareizi? Tas vairs nav svarīgi.

PDZD - piedzīvojuma pustoņu šifrētāji, 09.04.14. 22:50 LTV7 un NOMAD.LV

PDZD – piedzīvojuma pustoņu šifrētāji, 10.04.14. 22:50 LTV7 un NOMAD.LV

„Piedzīvojums Dabā” operācija: zaķīšu pirtiņa LTV7, 10. aprīlī, 22:50, pēc tam NOMAD.LV

Matīss Ābiķis, NOMAD.LV redaktors

 

 

 

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*
*
Web

*